duvardan duvara halı

Duvardan Duvara Halı Nasıl Döşenir ?

Eğer Halı Sizin tarafınızdan serilecekse veya profesyonel bir serim gerekmiyorsa, öncelikle serim planlanır, planlama, Odanın en ve boy ölçüsüne göre alınan halının serim yönü tayin edilir, halının süpürülme yönü belirlenir, kapı tarafına süpürüldüğünde halının tüyleri kalkacak şekilde tüy aralıkları temizlenecek yönde halı yere serilir, halının en ve boy tarafındaki fazlalığı kesilmeden önce kenar köşelere tamamen oturtulur bunun için gerekirse bıçağın arka baş kısmı duvar dip köşeye boydan boya kenar açısı meydana çıkana kadar sürtülerek halının 45 derecelik açı kazanması sağlanır, zeminin bittiği ve duvara tırmanan halı fazlalığı belirlendikten sonra ardından kesim yeri  işaretlenir, işaretlenen fazlalık eksik gelmeyecek şekilde duvar kenarında sıfıra sıfır kesim yapılır, traşlanır eğer süpürgelik duvar diplerine takılmamış ve takılacak ise süpürgelik altında kalacak miktarda opsiyonlu kesim yapılabilir.

Odaların kenar bitim dip köşelerinde özellikle balıksırtı gibi kıvrımlı süpürgelik varsa uygulamanın kalitesi mekanın şıklığını bozmamak için kesim öncesinde süpürgelik çıkartılmalı halı uygulaması bittikten sonra süpürgelik tekrar takılmalıdır. Düz bir süpürgelik modelinde pervazın ( süpürgelik ) çıkarılmasına gerek yoktur. Kapı olan bölümde ise kapı kapalı olduğunda dışarıdan yerdeki halı gözükmeyecek noktada kesimi yapılır, ve yapıştırılır. Döşenen halının bitiş noktası kapı kapalı haldeyken tam altında olmalıdır. Kapının altında kalan halının bittiği noktadan diğer tarafta da halı var ise  ek kapama profili takılmalıdır eğer halının bittiği noktadan sonra halı yok ise seramik veya parke başlıyor ise duruma göre ek kapama veya halı bitim profili kot seviyesine göre kullanılabilinir.

Yeni halınızın hayatındaki en önemli gün döşendiği gündür. Öte yandan, döşemeyi yapan profesyonel zemin kaplama ustası hak ettiği saygıyı nadiren gören insanlardandır. Bir konutta zemine halı döşemek sağlam bir bel kadar bilgi, beceri, teknik kabiliyet ve ustalık gerektirir. Evinize döşeme için gelen ustanın kullanacağı en önemli araç büyük alanlarda halı germe makinesidir ! Döşemeci, bir germe makinesi kullanmazsa, yeni halınızda 6 aydan kısa sürede kırışıklıklar oluşabilir. Halı germe makinası gerekli olan yerler özellikle 10metre × 10metre′den daha büyük her odaya döşenecek halının sonradan buruşma yapmaması için halının gerilmesi gerekir. Germe makinesi karşılıklı iki duvarı birleştiren uzun borulardan oluşur. Döşemecinizin kullanacağı  ikinci en önemli araç ise beyni. Gerçekten işinin ustası olan birisi halınızın doğru yerleşimini gözünde canlandırabilecek ve yeni halınız üzerindeki ek yerlerini en iyi şekilde yerleştirecektir. Döşeme ustası deneyimi sayesinde tüm halının doğru yönde yerleşmesini sağlayacaktır. Eğer bir halı satıcısı size halının belli bir yönü olmadığını söylerse oradan hemen uzaklaşın çünkü size yalan söylüyor demektir. Döşeme konusuna geri dönersek, halı döşemesiyle ilgili sizin de yapabilecekleriniz var. Evinize halıyı yerleştirmesi için profesyonel birini getirseniz bile, işin iyi yapılmasını ve daha sonradan problem çıkmamasını sağlamak için alabileceğiniz çeşitli önlemler ise şöyle: